ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Zwolnienie z podatku od nieruchomości w specjalnej strefie ekonomiczniej

Specjalna strefa ekonomiczna (SSE) jest wydzielonym administracyjnie obszarem, na którym przedsiębiorcy mogą prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach. Obecnie w Polsce działa 14 takich stref. Przyciągają one inwestorów zarówno polskich jak i zagranicznych specjalnymi przywilejami w tym np. zwolnieniem od podatku dochodowego czy dostępnością atrakcyjnych gruntów w stanie uzbrojonym z całym zapleczem infrastrukturalnym.


Jednym z takich przywilejów, jakie wiążą się z działalnością w SSE jest także możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku od nieruchomości. Regulacje w tej materii zawiera ustawa z dnia 2 października 2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw (Dz. U. 2003 r., Nr 188, poz. 1840 ze zm.), zwana dalej „Ustawą zmieniającą”. Ustawa, w art. 10 ust. 1 stanowi, że zwolnienie z podatku od nieruchomości obejmuje grunty, budowle i budynki, które są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy (części budynków nie mogą być objęte takim zwolnieniem). Zwolnienie jest ważne w okresie zezwolenia, jakie przedsiębiorca musi uzyskać, aby prowadzić w strefie działalność. Należy zaznaczyć, że zwolnienia te są traktowane jako regionalna pomoc publiczna na wsparcie nowych inwestycji, co stwierdza ustęp drugi tego artykułu.


Jeżeli przedsiębiorca uzyskał wyżej wspomniane zezwolenie przed 1 stycznia 2001 roku, mógł wystąpić z wnioskiem do ministra właściwego do spraw gospodarki o jego zmianę. Polegała ona na tym, że do danego przedsiębiorcy stosowało się przepisy art. 5 Ustawy zmieniającej zamiast starych regulacji zawartych w ustawie z dnia 20 października 1994 roku o specjalnych strefach ekonomicznych. Artykuł ten brzmi następująco:


1. Z zastrzeżeniem ust. 6, przedsiębiorca, który posiada zezwolenie uzyskane przed dniem 1 stycznia 2001 r., zachowuje prawo do zwolnień podatkowych określonych w art. 12 ustawy (o specjalnych strefach ekonomicznych), o której mowa w art. 1, w brzmieniu z dnia 31 grudnia 2000 r.:


- w okresie do dnia 31 grudnia 2011 r. – jeżeli był on w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy małym przedsiębiorcą.


- w okresie do dnia 31 grudnia 2010 r. – jeżeli był on w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy średnim przedsiębiorcą.


2. Dochody uzyskane przez przedsiębiorcę innego niż przedsiębiorca, o którym mowa w ust. 1, z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy na podstawie zezwolenia wydanego przed dniem 1 stycznia 2001 r., są zwolnione z podatku dochodowego w zakresie ustalonym w art. 12 ustawy (o specjalnych strefach ekonomicznych).


Wniosek powinien był zostać złożony do 31 grudnia 2007 roku. Powoduje to fakt, iż przepisów znowelizowanych w materii zwolnienia z podatku od nieruchomości nie stosuje się do przedsiębiorców, którzy uzyskali zezwolenie po 1 stycznia 2001 roku ( w dalszym ciągu działają oni na podstawie przepisów ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych z 1994 roku).


Wysokość zwolnienia określa się według stanu gruntów, budowli i budynków będących podstawą obliczenia podatku za rok 2000 i według stawek podatku obowiązujących w roku 2000 w danej gminie (art. 10 ust. 4 Ustawy zmieniającej). Z kolei wielkość zwolnienia wlicza się do maksymalnej dopuszczalnej pomocy publicznej określonej w artykule 5 ust. 2 (art. 10 ust. 3 Ustawy zmieniającej).


Omawiane zwolnienia z podatku od nieruchomości mogą być także udzielane przedsiębiorcom na podstawie uchwał rad gmin, a w przypadku miast uchwał rad miast, a w przypadku miast uchwał rad miast. Kompetencje w tym obszarze przydziela ustawa z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. 1991 r. Nr 9, poz. 31), która stanowi, że rada gminy może, w drodze uchwały wprowadzać „inne zezwolenia przedmiotowe niż określone w ust. 1 oraz w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 2 października 2003 roku o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw.” Gminy oraz miasta ustalają w formie uchwał, zasady korzystania ze zwolnień. Gmina, która w danym roku podatkowym nie uzyskała dochodu z powodu korzystania przedsiębiorcy ze zwolnienia z podatku od nieruchomości, otrzymuje z budżetu państwa w następnym roku rekompensatę subwencji ogólnej (której kwotę określa corocznie ustawa budżetowa) na wyrównanie ubytku dochodów, wynikającego ze wspomnianego zwolnienia.


Autor: Łukasz Trymczuk, prawnik


Źródło: Hills LTS S.A.

09.09.2014


Tagi: księga wieczysta, spółdzielcze prawo własności


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...