ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
WCL

Coraz więcej inwestycji apartamentowych w największych miastach

Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto i Poznań - miasta stanowią o obliczu rynku nieruchomości luksusowych w Polsce. Zgodnie z danymi firmy redNet Property Group podaż apartamentów na koniec I poł. 2015 r. stanowiła w nich ok. 4% całkowitej podaży mieszkań na rynku pierwotnym. Wyraźnym liderem pozostaje Warszawa.


baner


Rosnący popyt ze strony najbardziej wymagających klientów i dostępność atrakcyjnych gruntów zlokalizowanych blisko terenów zielonych i centrów miast determinuje rozwój sektora premium również poza stolicą. W Krakowie ten potencjał wykorzystuje m.in. firma Echo Investment realizując tam swoje inwestycje luksusowe, takie jak Park Avenue Apartments.


Jak podaje redNet Property Group, jedna z największych polskich firm świadczących kompleksowe usługi dla rynku nieruchomości, łączna wartość transakcji sprzedaży apartamentów luksusowych na rynku pierwotnym wyniosła w 2014 roku około 450 mln PLN. Roczny wolumen sprzedaży apartamentów luksusowych na rynku pierwotnym oscyluje w granicach ok. 170 - 180 jednostek.


- Rynek nieruchomości luksusowych w Polsce posiada duży potencjał. Przewiduje się jego dalszy rozwój, na co wpływ będą miały rosnące dochody zamożnych Polaków. Istotne będzie również odchodzenie tej grupy klientów od zamieszkiwania w podmiejskich rezydencjach na rzecz zlokalizowanych w centrach miast apartamentów luksusowych. Szczególnie duży potencjał tkwi w terenach położonych na brzegach rzek przepływających przez miasta w rejonach centralnych - mówi Tomasz Kołodziejczyk, Pełnomocnik Zarządu redNet Property Group.


To właśnie w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu zlokalizowane są inwestycje, w których pojedynczy lokal kosztuje zwykle ponad 1 mln złotych. Minimalna wartość pojedynczego lokalu to jedna z definicji apartamentu. Analitycy z firmy redNet Property Group, przyjmują bardziej miękkie kryteria, do których zaliczają się m.in. walory architektoniczne, zastosowane do realizacji materiały, ponadprzeciętna powierzchnia użytkowa, wysokość pomieszczeń i wielkość tarasu. Ważny jest również standard powierzchni wspólnych, w tym rekreacyjnych oraz dodatkowe udogodnienia, takie jak: klimatyzacja, sauna, fitness, siłownia, basen, concierge czy funkcja inteligentnego domu. Monitoring, ochrona i recepcja to już norma w tego rodzaju inwestycjach.


Wysoka jakość, usługi dodatkowe i niebanalna architektura to jednak nie wszystko. O luksusie decyduje przede wszystkim lokalizacja. - Na rynku obserwujemy wyraźny trend lokowania inwestycji mieszkaniowych z sektora premium w dzielnicach przylegających do centrum, będących jednocześnie w pobliżu terenów zielonych. To najbardziej pożądany przez klientów kompromis pomiędzy spokojem, wynikającym z mieszkania blisko natury a wygodą, pozwalającą na szybki i dogodny dostęp do biznesowo-rekreacyjnej oferty śródmieścia. Mówimy tym samym o symbolicznym końcu mody na domy jednorodzinne na przedmieściach, będących niegdyś symbolem statusu – mówi Jakub Tamborowski, kierownik biura sprzedaży Park Avenue Apartament.


Jedna z największych firm deweloperskich w Polsce, firma Echo Investment S.A. kilka lat temu zabezpieczyła m.in. znakomity grunt na terenie Starych Dębnik w Krakowie, gdzie obecnie powstaje inwestycja Park Avenue Apartments. Luksusowy kompleks apartamentowy zlokalizowany jest nad samym brzegiem Wisły, zaledwie 10 minut od Rynku Głównego w Krakowie oraz w bezpośrednim sąsiedztwie przepięknej zielonej okolicy Parku Dębnickiego.


- Park Avenue Apartments to przykład inwestycji, która wyprzedziła rynkowe trendy i w tej chwili odpowiada na potrzeby nowej generacji klientów – dynamicznych, prowadzących aktywne życie, ale szanujących jednocześnie swój czas i chcących mieć łatwy dostęp do terenów nadających się do spędzenia czasu z rodziną, czy uprawniania sportu – dodaje Jakub Tamborowski z Park Avenue Apartments.


Jak podaje redNet Property Group w Warszawie spośród ponad 19 tys. mieszkań oferowanych na koniec pierwszej połowy 2015 roku, apartamenty stanowiły ok. 6,5%. W ostatnich pięciu latach ich udział wynosił ok. 15%. Do końca 2017 roku deweloperzy planują w stolicy oddać blisko 900 apartamentów charakteryzujących się najwyższym standardem wykonania.


Pozostałe największe miasta w Polsce szybko nadrabiają zaległości i dołączają się do peletonu, który walczy o zamożnego klienta. Tuż za liderem z Warszawy znajduje się Kraków, gdzie na koniec czerwca br. na rynku oferowanych było 10 500 mieszkań, czyli blisko dwa razy mniej, niż w stolicy. Ok. 3,5% z nich to nieruchomości premium. Należy pamiętać, że do apartamentów zalicza się nie tylko te realizowane w budynkach w całości obejmujących luksusowe apartamenty, ale również pojedyncze lokale znajdujące się w budynkach o nieco niższym standardzie.


Wraz z rozwojem gospodarczym Polski rośnie też liczba osób pragnących nabywać produkty premium. Brak jest jasnej definicji precyzującej kogo należy uważać za osobę zamożną, jednak w wielu opracowaniach, m.in. w analizach doradców finansowych Notus, przyjmuje się, że w Polsce jest to obecnie osoba zarabiająca miesięcznie ponad 15 000 pln netto. Dochody na tym poziomie pozwalają stać się konsumentem dóbr luksusowych na szczycie których znajdują się nieruchomości, traktowane również w kategoriach lokaty kapitału.


- Wartość działek pod inwestycje apartamentowe, które godzą dostęp do terenów zielonych i bliskość centrów miast, sprawia, że to luksus zarezerwowany dla najzamożniejszych klientów. Teraz w tym segmencie nadchodzi jednak czas miast regionalnych, m.in. ze względu na większą dostępność tego rodzaju gruntów, niż w Warszawie – podsumowuje Jakub Tamborowski z Park Avenue Apartments.


wykres


Źródło: Echo Investment

22.10.2015


Tagi: apartament, apartamentowiec