ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Przekraczając graniCEE – Rynek handlowy w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej

wykres


Solidny wzrost gospodarczy i rosnąca konsumpcja będą sprzyjać ekspansji sieci handlowych i powstawaniu nowych centrów handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej - wynika z raportu globalnej firmy doradczej Colliers International pt. “Przekraczając graniCEE – Rynek handlowy w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej ”. Raport prezentuje stan obecny i perspektywy rozwoju rynku handlowego, a także aktywność deweloperską i warunki najmu w całym regionie.


Przekraczając graniCEE – Rynek handlowy w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej


Na ścieżce wzrostu

Eksperci Colliers International prognozują, że do 2026 r. roczna dynamika wzrostu sprzedaży detalicznej w Europie Środkowo-Wschodniej będzie kształtować się na poziomie 4,2%-7,6% (liczona w EUR), napędzana solidnym wzrostem PKB, rosnącymi płacami i inflacją.


Z opracowania firmy Colliers International wynika, że Polska jest największym rynkiem handlowym w Europie Środkowo-Wschodniej (11,3 mln mkw.), przed Rumunią (3,65 mln mkw.) i Czechami (3,45 mln mkw.). Największy wskaźnik nasycenia jest natomiast w Estonii (598 mkw./1 000 mieszkańców). Wśród stolic, najbardziej nasycone są Bratysława (Słowacja) ze wskaźnikiem na poziomie 1 194 mkw./1 000 oraz Tallin (Estonia) 978 mkw./1 000 mieszkańców.


Dominującym formatem w regionie CEE są tradycyjne centra handlowe, które znajdują się przeważnie w miastach stołecznych. Wyjątkami są Polska i Czechy, gdzie najwięcej obiektów handlowych skupionych jest w dużych miastach regionalnych (odpowiednio 86,7% i 77,7%). Stosunkowo popularnym formatem są także parki handlowe. Największą ich liczbą mogą pochwalić się Polska (tu znajdują się największe parki w regionie - Aleja Bielany we Wrocławiu, Targówek w Warszawie i Matarnia w Gdańsku), ale także Czechy, Rumunia, Węgry i Słowacja.


— Dostępność nowoczesnej powierzchni handlowej w krajach CEE, zarówno w stolicach, jak i w miastach regionalnych, to ważny argument na rzecz planowania ekspansji na tych rynkach dla grupy międzynarodowych sieci handlowych – uważa Katarzyna Michnikowska, dyrektor w Dziale Doradztwa i Badań Rynku Colliers International.


Wzrost zasobów

Europa Środkowo-Wschodnia pozostaje w kręgu zainteresowania wielu międzynarodowych i krajowych deweloperów. Największa aktywność deweloperska koncentruje się na dojrzałych rynkach (Polska, Czechy, Estonia), ale też na rynkach wschodzących (Białoruś, Ukraina).


Eksperci firmy Colliers International szacują, że na rynek centrów handlowych w Polsce, na Białorusi i Ukrainie do 2020 r. może łącznie trafić nawet ponad 1,5 mln mkw. nowej powierzchni (po ponad 0,5 mln mkw. w każdym kraju). Nową powierzchnię, po ponad 200 tys. mkw., zyskają także Czechy, Estonia, Rumunia i Serbia. Większość obiektów handlowych w budowie powstaje głównie w stolicach, ale nowe projekty są realizowane też w miastach regionalnych, jak np. Forum Gdańsk (62 tys. mkw.) - jeden z 10 największych obiektów handlowych powstających w regionie.


Dominujące sektory

Jak wynika z raportu firmy Colliers International, w całym regionie CEE marki modowe przeważają w zestawie najemców typowego centrum handlowego (30%). Ważną grupą najemców są również marki z sektora obuwia i galanterii skórzanej oraz z branży zdrowia i urody.


Marki modowe dominują także pod względem liczby debiutów na rynkach CEE. W latach 2015-2016 najwięcej debiutów odnotowano w Polsce (m.in. Forever21, Victoria’s Secret) i Czechach (m.in. Karl Lagerfeld). Zagraniczną ekspansję przeprowadziła też polska grupa LPP z branży modowej, która zadebiutowała na rynku chorwackim, serbskim i białoruskim. Zagraniczne debiuty świętowały także polska marka obuwnicza Wojas, która otworzyła swoje sklepy w Czechach i Rumunii, marka Sizeer z nowymi lokalami w krajach bałtyckich, a także marka 4F, która pojawiła się w Rydze.


Konsolidacja branży spożywczej

Jednym z najbardziej widocznych trendów na rynku handlowym w większości krajów CEE-13 jest konsolidacja sektora spożywczego. Przykładem tego było przejęcie sieci Profi (sklepy w 250 miastach w Rumunii) przez Mid Europa Partners, czy też zakup sieci Żabka (4 500 sklepów w Polsce) przez CVC Capital Partners. Do najbardziej aktywnych graczy na rynku handlowym należy Lidl, który dynamicznie rozwija się w sześciu krajach i chce wejść na nowe rynki w regionie, jak również Kaufland, obecny w pięciu krajach.


Nowy wymiar zakupów

Wraz z dynamicznym rozwojem handlu internetowego, w centrach handlowych krajów Europy Środkowo-Wschodniej coraz większą rolę odgrywa oferta gastronomiczna, rozrywka i rekreacja.


— Jest to szczególnie widoczne w Polsce i krajach bałtyckich, gdzie istniejące obiekty handlowe inwestują w modernizację i rozbudowę przestrzeni o kina, place zabaw, fitness kluby oraz nowe strefy gastronomiczne, aby zapewnić klientom atrakcyjne i urozmaicone możliwości spędzenia czasu wolnego — mówi Marta Machus-Burek, partner i dyrektor Działu Powierzchni Handlowych w Colliers International.


Więcej informacji w raporcie: Przekraczając graniCEE – Rynek handlowy w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej


Źródło: Colliers International

21.11.2017


Tagi: rynek handlowy, CEE, raport


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...