ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Innowacje, zakłócenia i wartość czasu: najbliższe 10 lat na rynku nieruchomości logistycznych

wykres


W trzecim raporcie z trzyczęściowej serii dotyczącej przyszłości rynku nieruchomości logistycznych Prologis przeanalizował, w jaki sposób wyłaniające się trendy w zakresie transportu, wydajności pracy i zachowania konsumentów mogą wpłynąć na nieruchomości logistyczne. Prologis przewiduje, że tendencje te przyniosą przede wszystkim wzrost wydajności łańcuchów dostaw i powiązane z nimi oszczędności dla użytkowników obiektów logistycznych. Część z nich zdecyduje się płacić wyższe czynsze – szczególnie za obiekty zlokalizowane w miejskich obszarach zabudowy plombowej/uzupełniającej (infill), dzięki czemu zyskają jeszcze większy przyrost wydajności.


Innowacje, zakłócenia i wartość czasu: najbliższe 10 lat na rynku nieruchomości logistycznych


W drugim opracowaniu z tej serii wykazaliśmy, że nieruchomości logistyczne są w rzeczywistości najmniejszym składnikiem z podstawowych kategorii kosztów w obecnym łańcuchu dostaw – stanowią mniej niż 5% całkowitego kosztu dostaw. Na każdego dolara wydanego na czynsz użytkownicy nieruchomości logistycznych wydają 5–7 dolarów na pracowników oraz 10 dolarów na transport.


W związku z powyższym w niniejszym opracowaniu zatytułowanym „Innowacje, zakłócenia i wartość czasu: najbliższe 10 lat na rynku nieruchomości logistycznych” podkreślamy, że inwestycje w paliwa alternatywne i pojazdy autonomiczne powinny w dłuższej perspektywie przyczynić się do znacznego zmniejszenia kosztów transportu, zaś inwestycje w automatyzację/robotykę pozwolą drastycznie obniżyć koszty pracy. Biorąc pod uwagę obecny rozkład kosztów w łańcuchu dostaw, ten przyrost wydajności ma istotne implikacje: jak wynika z naszych obliczeń, każdemu 1% oszczędności w zakresie kosztów transportu i pracy odpowiada 15–20% kosztów najmu nieruchomości logistycznych.


Istnieje duże prawdopodobieństwo, że rynek nieruchomości również na tym zyska. Zmiana w kierunku Zsynchronizowanego Handlu i nacisku na wygodę, szybkość realizowania zamówień i różnorodność produktów powinna prowadzić do większej złożoności operacji handlu detalicznego i łańcucha dostaw, a odpowiednio przygotowane nieruchomości logistyczne mogą ułatwić zarządzanie tymi złożonymi procesami.


Zmianom ulegają też modele sprzedaży detalicznej, ponieważ łańcuchy dostaw w handlu elektronicznym rozwijają się, a liczba sklepów stacjonarnych maleje. Sprzedawcy detaliczni postrzegają swoje łańcuchy dostaw jako element przewagi konkurencyjnej, a nie źródło kosztów, dlatego też są one dla nich priorytetowe. Dla łańcuchów dostaw oznacza to mniejsze wydatki na sprzedaż detaliczną i większe na nieruchomości logistyczne – w szczególności obiekty zlokalizowane w pobliżu i w obrębie największych skupisk ludności.


Z naszych obliczeń wynika, że czynsze na obszarach głównych rynków są około 1,5–2 razy wyższe (a czasem nawet więcej) niż w przypadku pobliskich/sąsiadujących rynków łańcucha dostaw, patrz: miasto Warszawa i sąsiadujące Błonie. Różnice w czynszu na poszczególnych rynkach występujące na odległościach około 120 km (1–2 godziny jazdy) również wskazują na znaczne dysproporcje. Prologis Research pogrupował wysokości czynszów na siedmiu wiodących rynkach nieruchomości logistycznych i konsumpcji na świecie według subrynków i odległości, jaka dzieli je od centrum miasta, i odkrył, że czynsze w zabudowach plombowych/uzupełniających (infill) i miejskich lokalizacjach są 2–3 razy wyższe od tych znajdujących się w lokalizacjach peryferyjnych.


- W ciągu ostatnich 5 lat czynsze na światowych wiodących subrynkach zabudowy typu infill wzrosły niemal dwukrotnie; naszym zdaniem ten ogromny wzrost będzie się nadal utrzymywał – mówi współautor raportu, Dirk Sosef, vice president research and strategy, Prologis na Europę. - Oczekujemy, że krzywa wskaźnika czynszów będzie stroma, ponieważ klienci mają uzasadnienie biznesowe, możliwości i chęci płacenia za lokalizacje w zabudowie plombowej i miejskiej.


Więcej informacji w raporcie:

Innowacje, zakłócenia i wartość czasu: najbliższe 10 lat na rynku nieruchomości logistycznych


Źródło: Prologis

29.10.2018


Tagi: raport, warszawski rynek biurowy


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...