ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Koszty i opłaty eksploatacyjne w budynkach biurowych w latach 2011-2018

wykres


Knight Frank opublikował 5. edycję raportu pt. „Koszty i opłaty eksploatacyjne w budynkach biurowych”, zawierającego przegląd zmian i ich dynamikę w latach 2011-2018. Miniony rok nie przyniósł znaczących zmian w całkowitym poziomie kosztów eksploatacyjnych. Odnotowane różnice mieszczą się w przedziale 1-2%.


Koszty i opłaty eksploatacyjne w budynkach biurowych 2011-2018


- Raport podsumowujący koszty i opłaty eksploatacyjne jest naszą flagową publikacją, na którą składa się wnikliwa analiza wielu danych i zmiennych. Coraz częściej sposoby rozliczeń kosztów między najemcami a właścicielem są różne, co dodatkowo komplikuje analizę – powiedziała Magdalena Oksańska, Head of Property Management Compliance w Knight Frank i jednocześnie autorka raportu.


Na składowe kosztów eksploatacyjnych, które były analizowane w raporcie składa się 9 głównych grup, do których zaliczono: zużycie mediów, obsługa techniczna, ochrona i recepcja, sprzątanie powierzchni wspólnych, zarządzanie nieruchomością, ubezpieczenie, podatek od nieruchomości, użytkowanie wieczyste i pozostałe usługi.


Rok 2018 zachowuje proporcje i wielkości zbliżone do uśrednionych danych z lat poprzednich. W dalszym ciągu zdecydowanie najwyższy koszt stanowią media – 34,16% (w roku 2017 – 34,51%), podatki – 13,61% (2017 – 12,99%), ochrona i recepcja – 11,86% (2017 – 12,14%) i obsługa techniczna – 11,14% (dla porównania w roku 2017 wynik ten wynosił 10,99%). Przy tej okazji porównujemy również różne obszary. Na terenie warszawskiego Centralnego Obszaru Biznesu (COB) nastąpił niewielki spadek kosztów, a w innych lokalizacjach niewielki wzrost.


Jej zdaniem w kolejnych latach raczej nie można oczekiwać niższych kosztów eksploatacyjnych. W zasadzie we wszystkich grupach kosztów musimy spodziewać się podwyżek.


- Począwszy od mediów (szczególnie energii elektrycznej), które to bezpośrednio wpłyną na wzrost kosztów utrzymania biurowców jak i pośrednio na inne usługi. Zmiany dotyczące minimalnego wynagrodzenia oraz wyższych stawek godzinowych również będą miały bezpośredni wpływ na koszt usług – ochronę, recepcję, sprzątanie, jak i pośrednio na pozostałe usługi i prace niezbędne przy utrzymaniu obiektu. Inflacja powoduje coroczne podwyżki w podatku od nieruchomości, a zmiany w przepisach dotyczące wywozu odpadów - wzrost opłat za ich odbiór z budynków – dodaje ekspert Knight Frank


Zaskoczeniem mogą się wydawać wyniki analizy kosztów w budynkach wykorzystujących nowoczesne rozwiązania.


- Najnowocześniejsze budynki wbrew pozorom nie są też bardziej oszczędne jeśli chodzi o energię. Coraz większe wymagania użytkowników – lepsze powietrze, oświetlenie, itp. - spowodowały, że systemy budynkowe zapewniające odpowiedni komfort pracy są bardziej energochłonne – zwraca uwagę Magdalena Oksańska.


Więcej informacji w raporcie: Koszty i opłaty eksploatacyjne w budynkach biurowych 2011-2018


Metodologia badania

Analizując koszty i opłaty eksploatacyjne eksperci Knight Frank dysponują zarówno danymi z nieruchomości zarządzanych, jak i z innych budynków biurowych z Warszawy i miast regionalnych, które są zbierane regularnie od 2011 roku.


Źródło: Knight Frank

26.09.2019


Tagi: biurowce, eksploatacja, koszty


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...