ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
WCL

Rezydencja Plac Kaszubski w Gdyni

wykres


Plac Kaszubski – jeden z ważniejszych punktów w śródmiejskiej tkance Gdyni – po wielu latach doczeka się domknięcia swej zabudowy. U zbiegu ulic Jana z Kolna oraz Placu Kaszubskiego rozpocznie się niebawem budowa kameralnego budynku mieszkalnego, który swoim charakterem nawiązywać będzie do międzywojennej architektury miasta. Rezydencję Plac Kaszubski zaprojektowało wywodzące się z Gdyni biuro architektoniczne Arch-Deco, znane z nawiązań do tradycji modernistycznych. Inwestorem jest warszawski deweloper Yareal.


Są w Polsce takie ulice, których nazwy znane są niemal wszystkim, a ich popularność nie jest przypadkowa. Jest Nowy Świat w Warszawie, Floriańska w Krakowie, Piotrkowska w Łodzi. I jest gdyńska ulica Świętojańska, ucieleśnienie sukcesu nowoczesnego, nadmorskiego miasta. Układ urbanistycznego śródmieścia Gdyni, którego osią jest ta słynna ulica, ma status Pomnika Historii – najwyższego polskiego wyróżnienia nadawanego najważniejszym zabytkom w kraju. Jego częścią jest również Plac Kaszubski, gdzie swój bieg zaczyna ulica Świętojańska. To właśnie tam powstaje niewielki, bo mieszczący 38 mieszkań, apartamentowiec – Rezydencja Plac Kaszubski.


– Rejon Placu Kaszubskiego to miejsce o ogromnym znaczeniu dla tożsamości miasta – mówi Michał Baryżewski, współzałożyciel pracowni Arch-Deco. – To tu, w początkach powstawania Gdyni, biło jej serce. Rezydencja Plac Kaszubski sąsiadować będzie bezpośrednio z elegancko odnowionym i zagospodarowanym placem z fontanną, a także z historycznymi budynkami z okresu XX-lecia międzywojennego. Wraz z inwestorem od początku wiedzieliśmy, że wygląd powstającej kamienicy jest niemal „skazany” na odniesienia do gdyńskiego modernizmu – dodaje.


Modernistyczna architektura śródmieścia Gdyni jest refrenem, który można z łatwością odczytać zarówno w wyglądzie i kształcie bryły, jak i w jej wnętrzu. Spoglądając na fasadę tego siedmiokondygnacyjnego budynku, na pierwszy plan wysuwa się narożny wykusz z charakterystycznym zaobleniem. Zastosowano w nim duże tafle giętego szkła, dzięki czemu w modernistyczny charakter wprowadzono współczesne rozwiązania przeszkleń. Jak na „Białe Miasto” przystało, budynek utrzymano w jasnej kolorystyce. Do wykończenia elewacji od strony Placu Kaszubskiego użyte zostaną spieki kwarcowe, jeszcze bardziej podkreślające prestiżową rangę placu.


Elegancka powściągliwość, którą za cel obrali architekci z biura Arch-Deco w swoim projekcie, widoczna jest również w wyglądzie fasady od strony ulicy Jana z Kolna, gdzie znajdzie się wejście główne do budynku. Przybiera ona tam nieco bardziej surową formę, która ujawnia się w prostych, geometrycznych podziałach bryły. Oko przykuwają też pasy szerokich balkonów wykończonych oszczędnymi w formie, stalowymi balustradami w kolorze antracytu. Wycofanie najwyższej kondygnacji względem elewacji nadało jej lekkości i umożliwiło powstanie obszernych tarasów (do 68 m2) przynależących do największych i najwyżej ulokowanych apartamentów.


Części wspólne, jak wejście do budynku, klatki schodowe, strefy wind czy korytarze, również cechuje wysoki standard i dbałość o detal. Reprezentacyjny charakter strefy wejścia przełamują nieco drewniane elementy użyte w dalszych częściach wspólnych budynku.


– Wprowadziliśmy do wnętrz m.in. wielkoformatowe spieki elewacyjne i zastosowaliśmy duże podziały, charakterystyczne dla fasady budynku – mówi Paweł Kwiecień, architekt odpowiedzialny za tę sferę projektu. – Chcieliśmy, aby dzięki temu wnętrza stały się niejako kontynuacją wyglądu bryły. Utrzymanie skojarzeń z elegancją gdyńskiego modernizmu staraliśmy się osiągnąć m.in. poprzez odpowiedni dobór elementów wyposażenia, nawiązujących do niego stylistyką i materiałem, czy zastosowanie charakterystycznych wyoblonych narożników w lobby czy na korytarzach. Jednocześnie chodziło nam o wytworzenie ciepłego, domowego nastroju. To założenie spełniliśmy stosując drewno na portalach windowych i drzwiowych, tapety nadające miękkości ścianom, ciepłe kolory i naturalne oświetlenie – tłumaczy architekt.


Pod względem funkcjonalnym budynek podzielony został na trzy strefy. W parterze, w podcieniu nadwieszenia, mieścić się będą cztery lokale usługowe, dostępne bezpośrednio z placu oraz ulicy. Na piętrach 1-5 zaprojektowano mieszkania o rożnej wielkości, z których każde wyposażone będzie w balkon, taras lub loggię. Na ostatniej kondygnacji znajdą się najbardziej komfortowe apartamenty o metrażach od 100 do ponad 160 m2 z dużymi tarasami. Ponadprzeciętna wysokość wszystkich mieszkań, sięgająca 3 metrów, oraz duże okna zamontowane na poziomie podłogi nadadzą wnętrzom przestronności, doświetlą je i podkreślą walory widokowe lokalizacji.


W dostępnym tylko dla mieszkańców podwórku zlokalizowanym na tyłach budynku powstanie zielone patio z placem zabaw oraz ukrytym wjazdem do garażu podziemnego. Łączna powierzchnia użytkowa lokali w Rezydencji Plac Kaszubski to około 3300 m2. Budynek, powstający w odległości 5-minutowego spaceru od Skweru Kościuszki czy plaży miejskiej, to pierwsza realizacja warszawskiego dewelopera Yareal w Gdyni.


Źródło: Arch-Deco

26.01.2021


Tagi: inwestycja mieszkaniowa, Rezydencja Plac Kaszubski, Gdynia