ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
WCL

Wentylacja - ważna rzecz

wykres


Dobra wentylacja w mieszkaniu albo domu zapobiega zawilgoceniu pomieszczeń. Pozwala także oddychanie świeższym powietrzem. Ma także znaczenie dla tych z nas, którzy borykają się z alergiami lub kurzem. W znakomitej większości mieszkań najbardziej narażonym na zawilgocenie miejscem jest łazienka. Tutaj zbiera się najwięcej wilgoci, która może sprzyjać powstawaniu niebezpiecznych dla zdrowia grzybów oraz pleśni. Większość łazienek ma po prostu zwykłe kanały wentylacyjne, zaopatrzone w kratki, przez które uchodzi nadmiar pary powstałej podczas kąpieli, czy też wilgoć pochodząca z suszącego się prania. Jest to tak zwana wentylacja grawitacyjna. W niektórych miejscach mamy do czynienia z wentylacją mechaniczną, dzięki której proces wymiany powietrza w łazience zachodzi o wiele szybciej. Bez względu na to jakim rozwiązaniem wentylacyjnym dysponujemy, dobrze by było przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej i zastanowić się, czy czegoś nie zmienić.


1. Po co nam wentylator?

2. Jak dobrać wentylator?

3. Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając wentylator do łazienki?

4. Wybór wentylatora ze względu na montaż


Po co nam wentylator?


Dobrej jakości wentylator łazienkowy umożliwi nam szybkie odprowadzanie nadmiaru wilgoci z naszego najbliższego otoczenia. Tym samym lustra w łazience nie będą nam tak mocno parować, a pranie będzie szybciej schnąć. Jeśli więc mamy zamiar zwiększyć wydajność naszej wentylacji, czy to grawitacyjnej czy to mechanicznej, warto się dokładnie przyjrzeć temu, co ma nam do zaproponowania rynek. Wentylator do łazienki znajdziemy bez trudu w każdym większym sklepie, który sprzedaje wyposażenie do mieszkań, zarówno stacjonarnym jak i sieciowym. Jedną z najciekawszych propozycji pod tym względem możemy znaleźć pod adresem sieciowym: https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/wentylacja-i-klimatyzacja/systemy-wentylacyjne/wentylatory.html. Tam też znajdziemy sporo intrygujących oraz profesjonalnych porad, które pozwolą nam na podjęcie jak najlepszej decyzji. Jak w większości tego typu przypadków diabeł tkwi w szczegółach. Dobrze jest więc wiedzieć więcej - to nigdy nie zaszkodzi. Prawidłowo zamontowany wentylator pomoże nam w codziennym życiu - co do tego nie ma żadnych wątpliwości.


Jak dobrać wentylator?


Wentylator powinien być zawsze dopasowany do wielkości pomieszczenia, w którym się znajduje. Zwłaszcza w przypadku wentylatorów mechanicznych ma to duże znaczenie. Ogólnie przyjmuje się, że wydajność wentylatora powinna być trzykrotnie większa od kubatury łazienki. Jej obliczenie jej proste: jeśli nasza łazienka ma dziesięć metrów kwadratowych, a jej wysokość wynosi trzy metry, to kubatura łazienki ma trzydzieści metrów sześciennych. Oznacza to więc, że nasz potencjalny wentylator wyciągowy łazienkowy sprosta swojemu zadaniu, jeśli jego wydajność będzie wynosiła dziewięćdziesiąt metrów sześciennych powietrza na godzinę. Możemy więc zdecydować na bardzo różne rozwiązania. Trzeba także zwrócić uwagę na wielkość kanału wentylacyjnego. Niektóre systemy wentylacji są zaopatrzone w specjalne systemy umożliwiające odzyskanie ciepła ze zużytego powietrza. Takie rozwiązanie w zdecydowany sposób polepszy bilans energetyczny naszego mieszkania. Warto więc i na to zwrócić uwagę. Wentylatory mogą być włączane przy pomocy sznurka, ale mogą w nich działać także specjalne czujki ruchu albo czujniki, które zareagują na nadmierną wilgoć w powietrzu. Oczywiście wszelkie udogodnienia oraz funkcje dodatkowe będą miały wpływ na ich ostateczną cenę.


Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając wentylator do łazienki?


Kluczową sprawą będzie tutaj wydajność wentylatora, która powinna być trzykrotnie większą od kubatury naszej łazienki. Należy także sprawdzić średnicę kanałów wentylacyjnych, bo tu różnice mogą być dość znaczne. Kanały w polskich domach mają przeważnie wielkość od stu do stu pięćdziesięciu milimetrów. Najlepiej by było zakładać nasz nowy wentylator podczas remontu generalnego łazienki albo zaplanować jego wielkość na etapie budowy domu. Wtedy najłatwiej będzie zoptymalizować jego wymiary. Dobrze by było także zainwestować w nowoczesne rozwiązania, zaopatrzone w czujnik wilgoci, ruchu, czy też timer. Czujnik wilgoci (higrostat) uruchomi wentylator, gdy wilgoci będzie za wiele. Czujnik ruch będzie reagował na naszą obecność w łazience. Z kolei timer będzie powodował, że wentylator będzie działał jeszcze przez np. dziesięć minut od naszego wyjścia z łazienki. Najpopularniejsze wentylatory mogą być sprzężone z włącznikiem światła. To, na jakie rozwiązanie postawimy zależy tylko od nas oraz od potencjalnych możliwości technicznych w naszym mieszkaniu.


Wybór wentylatora ze względu na montaż


Ze względu na miejsce zamontowania urządzenia, mamy do czynienia z wentylatorami ściennymi oraz sufitowymi. Te pierwsze są o wiele bardziej popularnymi rozwiązaniami. Wentylatory sufitowe muszą być wyposażone w łożyska kulkowe, a to podraża ich potencjalny koszt. W szerokiej ofercie "Castoramy" z pewnością znajdziemy, np. wentylator kanałowy łazienkowy, z którego z pewnością będziemy zadowoleni.


Źródło: materiały prasowe

24.02.2021


Tagi: pomieszczenia domowe, wentylacja