ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
WCL

Numer księgi wieczystej łatwa weryfikacja oferty

wykres


Zakup nieruchomości to wymagające zadanie, które może wiązać się z przykrymi konsekwencjami dla kupującego. Te mogą być związane bezpośrednio z kwestiami prawnymi. Niestety nie brakuje oszustów, którzy bazują na niewiedzy nabywców, lub nieuczciwych sprzedawców, próbujących zataić istotne informacje na temat stanu faktycznego. Na szczęście w dzisiejszych czasach w dosyć łatwy sposób można zweryfikować wiele danych. Numer księgi wieczystej pozwoli na szybkie poznanie kluczowych informacji. Co więcej: aby to zrobić, nie trzeba nawet wychodzić z domu.


Numer księgi wieczystej: co mówi o nieruchomości?


Księgi wieczyste to najważniejsze dokumenty, pozwalające poznać stan prawny nieruchomości. Znajdują się w nich uporządkowane informacje na temat domu, mieszkania lub działki, ich właściciela, a także praw czy ograniczenia praw oraz hipotek. Dzięki temu już w ciągu kilku minut można upewnić się, czy np. nieruchomość nie jest zadłużona albo nabywca nie pada ofiarą oszustów. Aby wykorzystać pełnię potencjału, który oferuje znajomość numeru księgi wieczystej, warto zapoznać się z wiedzą zgromadzoną na blogu BlogKredytowy. Dzięki niemu dowiesz się, jak uzyskać numer księgi wieczystej oraz w jaki sposób można dzięki niemu ustalić najistotniejsze informacje na temat nieruchomości. Michał Dawidowicz – doświadczony ekspert na rynku kredytów hipotecznych – dzieli się obszerną wiedzą na temat zobowiązań i sprawdzonych sposobów na przeprowadzenie bezpiecznej transakcji.


Jak znaleźć numer księgi wieczystej?


Z punktu widzenia kupującego najważniejszą kwestią jest zdobycie jak najbardziej wyczerpujących informacji na temat nieruchomości. Nr ksiąg wieczystych jest bez wątpienia jedną z nich. W związku z tym najlepszym sposobem na jego pozyskanie może stać się zapytanie sprzedającego lub biura pośrednictwa zajmującego się ofertą. Również w ich interesie leży dostarczenie potencjalnemu nabywcy jak najbardziej wyczerpujących informacji na temat nieruchomości. Numer księgi wieczystej można jednak zdobyć również samodzielnie. Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie, można również zrobić to bez konieczności udawania się do sądu lub urzędu.


Numer księgi wieczystej po adresie: w urzędzie i online


Zasadniczo każdy z nas może ustalić nr księgi wieczystej, znając adres nieruchomości. Można przy tym skorzystać z dwóch sposobów. Pierwszy bazuje na złożeniu odpowiedniego wniosku o wskazanie numeru księgi wieczystej w Starostwie Powiatowym lub Sądzie Rejonowym. Co ważne: aby było to możliwe, należy wskazać interes prawny. Chęć zakupu nieruchomości może nie być za taki uznana przez część urzędników. Poza tym droga urzędowa wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz jest czasochłonna. W niektórych przypadkach przetwarzanie informacji może zabrać nawet kilka dni roboczych. Zdecydowanie lepiej skorzystać z portali, które umożliwią poznanie numeru księgi wieczystej po adresie i pozwolą na automatyczne przejrzenie widniejących w niej zapisów.


Jak sprawdzić, kto jest właścicielem działki?


Budowa ksiąg wieczystych jest ustandaryzowana, wobec czego każda zainteresowana osoba może w łatwy sposób odszukać interesujące informacje. Jak sprawdzić, kto jest właścicielem działki? Wystarczy przejść do działu II, w którym znajdują się informacje na temat właścicieli i użytkowników wieczystych. Warto przed zakupem sprawdzić, czy osoba, która podaje się za właściciela, naprawdę nim jest. Niestety wciąż zdarzają się sytuacje, w których przestępcy wykorzystują brak wiedzy nabywców i oszukują ich na olbrzymie kwoty. W dziale I można natomiast znaleźć kompleksowe informacje na temat samej nieruchomości. Nabywca może więc upewnić się, czy charakterystyka, podawana przez sprzedawcę, jest zgodna z rzeczywistością.


Zweryfikuj zadłużenie nieruchomości


Po analizie zapisów w pierwszych dwóch działach wyjątkowe znaczenie będą miały zapisy w dziale III oraz w IV. Te dotyczą kolejno praw i roszczeń wobec nieruchomości, a więc np. obowiązujących umów dożywocia, a następnie hipotek. Można dowiedzieć się więc wyjątkowo szybko, czy na nieruchomości nie ciążą żadne obciążenia. Jeżeli tak jest, nie zawsze musi oznaczać to złe informacje z perspektywy kupującego: sprzedawca musi jednak o tym poinformować i przedstawić promesę zwolnienia hipoteki. Ukrywanie tego faktu jest natomiast wyjątkowo złym zwiastunem.


Źródło: materiały prasowe

25.02.2021


Tagi: księga wieczysta, weryfikacja oferty