ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
WCL

Indeks koniunktury na rynku nieruchomości w I kwartale 2021 roku

wykres


Koniunktura na rynku mieszkaniowym jest już lepsza niż przed epidemią. Po części jest to efekt nadrabiania zaległości, a po części twardych danych pokazujących poprawę sytuacji w realnej gospodarce. Scenariusze na najbliższe kwartały zdają się mówić, że będzie „dobrze”, „bardzo dobrze”, czy wręcz „za dobrze”.


Pierwsza opcja zakłada, że deweloperom uda się w końcu zaspokoić potrzeby mieszkaniowe Polaków, co uchroni nas przed nadmiernymi wzrostami cen nieruchomości. Całkiem realne jest jednak też ryzyko realizacji scenariusza trzeciego, w ramach którego przez dłuższy czas popyt będzie przewyższał podaż. W efekcie, mieszkania na tyle zdrożeją, że to podwyżki cen przyhamują zapędy kupujących. Bez wątpienia byłby to scenariusz, którego nikt na dłuższą metę by nie chciał. Wbrew obiegowej opinii nie powinni chcieć tego także deweloperzy – przynajmniej ci, którzy patrzą na rynek długoterminowo i odpowiedzialnie. Niewielka bowiem korzyść z tego, że jednorazowo wzrosty cen pozwalają zrealizować wyższą marżę, skoro dzieje się to kosztem liczby sprzedanych mieszkań. Ponadto nadmierny wzrost cen prowadzi do napięć, które nieuchronnie kierowałyby nas do przegrzania w sektorze. Całe szczęście do realizacji takiego scenariusza nie musi wcale dojść.


Przedstawiamy najnowszą odsłonę indeksu przygotowanego przez HRE Think Tank. Po ponad 4 latach postanowiliśmy odświeżyć metodologię, a sam indeks wzmocnić poprzez dodanie kolejnych bardzo ważnych z punktu widzenia mieszkaniówki wskaźników. Obecnie monitorujemy ich już 25 (w wersji dotychczasowej było ich 18). W odświeżonej wersji naszej publikacji w większym stopniu uwzględniamy koszty budowy mieszkań, skalę prowadzonych inwestycji mieszkaniowych, bieżącą podaż kredytów mieszkaniowych czy optykę inwestorów, którzy w ostatnich latach stali się na rynku mieszkaniowym znacznie bardziej aktywni. Dzięki tym zmianom nasz indeks stał się bardziej czuły na bieżące zmiany w mieszkaniówce i jej otoczeniu.


wykres


Niezmiennie badamy sytuację w 4 głównych obszarach – cen, sektorów bankowego i budownictwa oraz sytuacji gospodarstw domowych. Przy tym, aby nadać tym zagadnieniom stosowne wagi, uwzględniliśmy opinię 15 pracowników naukowych i uznanych praktyków rynku mieszkaniowego. Ich postulatem było przede wszystkim baczniejsze przyglądanie się sytuacji na rynku budownictwa, na którym w ostatnim czasie powstają napięcia ważne z punktu widzenia stabilności rynku mieszkaniowego. W efekcie odświeżona wersja indeksu lepiej odzwierciedla bieżące uwarunkowania rynkowe.


Tym bardziej z dumą oddajemy w Państwa ręce kolejną – trzynastą już edycję indeksu HRE Think Tank. Znajdziecie tu Państwo kompleksową ocenę bieżącej sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz w jego otoczeniu. Zachęcamy też do zapoznania się z prognozami, które na najbliższe kwartały sformułowaliśmy.


W załączonym raporcie omówiono także tematy:

  • Cen mieszkań i prognoz dotyczących dalszych ich zmian,
  • Rządowego programu stymulującego rynek mieszkaniowy,
  • Prognoz wartości udzielanych kredytów mieszkaniowych,
  • Kondycji gospodarstw domowych,
  • Kondycji sektora budownictwa mieszkaniowego,
  • Sytuacji na rynku najmu,
  • Długoterminowych prognoz dotyczących poziomu stóp procentowych w Polsce

Autor: Michał Cebula, Prezes HRE Think Tank


Więcej informacji w raporcie:

Indeks koniunktury na rynku nieruchomości w I kwartale 2021 roku


Źródło: HRE Investments

05.07.2021


Tagi: rynek mieszkaniowy, sprzedaż mieszkań, ceny mieszkań, raport