ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
WCL

Puls Nieruchomości: Rynek nieruchomości w górach

wykres


W lipcu Tatrzański Park Narodowy odwiedziła rekordowa liczba ponad 769,5 tys. turystów. Poprzedni rekord z analogicznego okresu 2017 wynosił niemal 655,5 tys. osób. 3 sierpnia br. został pobity rekord frekwencji na szlaku do Morskiego Oka - tego dnia szlak przemierzyło ponad 15 tys. osób. Wielbiciel wędrówek górskich papież Jan Paweł II powiedział "Góry dają człowiekowi, poprzez zdobywanie wzniesień nieograniczony kontakt z przyrodą – poczucie wewnętrznego wyzwolenia, oczyszczenia, niezależności." Choć wobec przytoczonych wyżej statystyk o owo poczucie wewnętrznego wyzwolenia jest zapewne coraz trudniej, to jednak faktem jest rosnący popyt na miejsca noclegowe oraz nieruchomości położone w pasie górskim.


Najważniejsze wnioski z raportu:

  • Górskie miejscowości charakteryzują się ponadprzeciętnym nasileniem indywidualnego budownictwa mieszkaniowego, jednak aktywność deweloperów na tym terenie jest niewielka.
  • Pandemia przyniosła wzrost zainteresowania nieruchomościami mieszkaniowymi położonymi w Bieszczadach i Beskidzie Sądeckim, co można wiązać z poszukiwaniem miejsca do pracy zdalnej o dużych walorach przyrodniczych i mniejszej gęstości zaludnienia. Jednocześnie odnotowaliśmy mniejsze zainteresowanie Tatrami, co z kolei może wynikać z obaw o wysokość ruchu turystycznego przy jednocześnie wysokich kosztach inwestycji.
  • Ceny zakwaterowania w górach niemal przez cały rok są niższe od cen nad morzem, z wyjątkiem lutego i grudnia. Odnosząc szacowany przychód z najmu krótkoterminowego do cen gruntu lub mieszkania najwyższą stopę zwrotu powinniśmy osiągnąć w Ustroniu w Beskidzie Śląskim, Krynicy-Zdroju w Beskidzie Sądeckim oraz Bieszczadach.

Więcej informacji w raporcie:

Puls Nieruchomości: Rynek nieruchomości w górach


Źródło: PKO Bank Polski

25.08.2021


Tagi: nieruchomości w górach, kurorty, inwestycja