ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
WCL

Dobrobyt, a nie zysk siłą napędową zrównoważonych miast

wykres


Globalna firma projektowo-doradcza, Arcadis, opublikowała swój doroczny „Indeks Zrównoważonych Miast”, który ocenia ogólny poziom dobrobytu w 100 miastach na świecie. Warszawa zajęła 62. pozycję, na równi z takimi miastami, jak amerykańskie Houston i Nowy Orlean, europejskie Budapeszt i Praga oraz azjatyckie Hongkong i Szanghaj.


Indeks Zrównoważonych Miast Arcadis 2022 pozycjonuje miasta wokół trzech obszarów zrównoważonego rozwoju: Planety, Ludzi i Zysku. W oparciu o 51 zrożnicowanych wskaźników, trzy filary łącznie sygnalizują ogólny dobrobyt i odzwierciedlają wiele powiązanych ze sobą usług i kryteriów, które miasta muszą wziąć pod uwagę, aby osiągnąć założone cele zrównoważonego rozwoju.


Warszawa uzyskała dobre wyniki pod względem wskaźników dotyczących Ludzi i Planety, dzięki niskiej ocenie ryzyka środowiskowego i obecności przyszłościowej polityki zerowej emisji netto, przy zaniżającej ocenie jakości i dostępności transportu publicznego. Jeśli chodzi o wskaźniki dotyczące Zysku, wypadła dobrze pod względem przystępności cenowej – mierzonej kombinacją kosztów utrzymania i opłat czynszowych za mieszkanie. Jako kluczowe obszary aktywności miasta podkreślone zostały łatwość prowadzenia działalności i jakość oferty zatrudnienia.


Ranking najbardziej zrównoważonych miast otwiera Oslo, za którym uplasowało się szereg miast europejskich. W pierwszej dziesiątce znalazły się również Tokio, Seattle i San Francisco. Chociaż liderzy zestawienia uzyskali najwyższe łączne wyniki, żadne z miast nie zdobyło największej liczby punktów jednocześnie w trzech kluczowych obszarach raportu. Sugeruje to, że doskonałość tylko w jednej kategorii nie wystarczy do budowania trwałego dobrobytu. W obliczu trwającego wyścigu miast, aby do 2030 r. wywiązać się z przyjętych na siebie zobowiązań w ramach Porozumienia paryskiego, przypisanie równej wartości wszystkim trzem filarom zrównoważonego rozwoju pomoże miastom w osiągnięciu najlepszych rezultatów.


- Każde miasto jest wyjątkowe z własną mieszanką mocnych i słabych stron — mówi dyrektor Arcadis Global Cities, John Batten. „Nie ma jednego, słusznego rozwiązania, które sprawi, że dane miasto stanie się zrównoważone. Posiadanie dyrektora ds. zrównoważonego rozwoju i sieci ładowania pojazdów elektrycznych z pewnością pomaga, ale istnieją inne powiązane ze sobą wyzwania, takie jak dostępność mieszkań i równość dochodów, których miasta muszą się podjąć, aby poczynić trwałe postępy.


Tegoroczna edycja „Sustainable Cities Index 2022” jest piątym raportem firmy Arcadis od 2015 r. i przedstawia całościowe spojrzenie na zrównoważony rozwój w kontekście zmieniających się wyzwań, przed którymi stoją dziś globalne miasta w świetle kryzysu klimatycznego, gwałtownej inflacji i kryzysu związanego z rosnącymi kosztami życia. Kluczowe dane brane pod uwagę w ramach rankingu obejmują m.in. narażenie środowiska naturalnego na klęski żywiołowe, dostępność mieszkań i równowagę między życiem prywatnym i zawodowym.


- Rosnące koszty wpłynęły na miasta na całym świecie i musimy mieć na uwadze, że wiele z nich znajduje się już dziś w krytycznym punkcie – dodaje Batten. - Nasze badania wykazały, że bardzo dużo miast szybko staje się lub już jest zbyt drogie do życia. Miasto, które przynosi zysk nie jest zrównoważone, jeśli jego mieszkańców nie stać na to, aby w nim żyć.


Raport jest ostrzeżeniem dla miast przed ślepym dążeniem do zysku, które powoduje zaporowy wzrost kosztów życia bez uwzględnienia rzeczywistych potrzeb mieszkańców. Pogłębiające się różnice w poziomie dochodów mogą nasilać negatywne zjawiska nierówności społecznej, bezdomności i bezrobocia, co widać w miastach takich, jak San Francisco, Miami czy Sao Paulo. W przeciwieństwie do tego miasta, które reinwestują swój zysk w udogodnienia i polityki społeczne oraz działania w obszarze środowiska poprawiające jakość życia, mogą zwiększyć swoje szanse na sukces w zakresie budowania zrównoważonego rozwoju w długim okresie. Wzorem do naśladowania są tutaj Sztokholm, Tokio i Amsterdam.


Najnowszy Indeks Zrównoważonych Miast Arcadis będzie osią dyskusji podczas Światowego Forum Miejskiego w Katowicach. Wydarzenie zatytułowane: „Przyszłość naszych miast – Ocena zrównoważonego rozwoju globalnych miast i wdrażanie działań na rzecz bardziej ekologicznej, zdrowszej i sprawiedliwszej przyszłości” odbędzie się 29 czerwca i będzie okazją do zapoznania się z trzema wymiarami zrównoważonego rozwoju: Ludzie, Planeta i Zysk w 100 wiodących miastach na świecie.


Uczestnicy debaty: Jakub Mazur, Wiceprezydent Wrocławia; Verali von Meijenfeldt, Kierownik Programu Global Cities, Arcadis; Alex Francisco, Global Program Manager, Shelter, Arcadis; Sajeda Al Nsour, Dyrektor Departamentu ds. Zrównoważonego Rozwoju w gminie Amman w Jordanii oraz Jakub Głowacki z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie omówią ocenę stanu zrównoważoności największych obszarów miejskich na świecie oraz konkretne działania, jakie podejmują w celu zwiększenia poziomu zrównoważoności, dobrobytu gospodarczego i odporności w miastach, w których żyją, pracują i spędzają czas wolny.


20 najbardziej zrównoważonych miast wg rankingu Arcadis ‘Sustainable Cities Index 2022’:


1. Oslo

2. Sztokholm

3. Tokio

4. Kopenhaga

5. Berlin

6. Londyn

7. Seattle

8. Paryż

9. San Francisco

10. Amsterdam

11. Zurych

12. Rotterdam

13. Glasgow

14. Los Angeles

15. Nowy Jork

16. Frankfurt

17. Vancouver

18. Edynburg

19. Monachium

20. Waszyngton


Źródło: Arcadis

28.06.2022


Tagi: zrównoważone miasta, ranking, Arcadis ‘Sustainable Cities Index