ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
WCL

Amerykański rynek nieruchomości w trendzie spadkowym

wykres


Minęło kilka tygodni od czasu, gdy ostatnio przyglądaliśmy się amerykańskiemu rynkowi nieruchomości. Żaden z dostrzeżonych wówczas trendów nie odwrócił się, nie zniknęły również powszechne tam problemy podażowe.

  • Utrzymujące się wyraźnie powyżej 5% oprocentowanie hipotek w praktyce zamroziło aktywność w zakresie refinansowania hipotek.
  • Indeks wniosków zakupowych spadł poniżej minimów z wiosny 2020 r. i jest na najniższym poziomie od stycznia 2017 r.
  • Rozpoczęte budowy domów jednorodzinnych obniżyły się od cyklicznego szczytu o []%.
  • Pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych spadły od szczytu o []%.
  • Sprzedaż nieruchomości na rynku wtórnym spada od stycznia i obniżyła się w tym okresie o 21%. Dane na temat rynku pierwotnego sięgają na razie do maja, ale wątpimy, czy pokażą coś innego.

Polityka pieniężna zatem działa i całkiem skutecznie mrozi popyt na rynku nieruchomości. Znaczenie tego rynku dla wzrostu gospodarczego w USA jest oczywiście duże i historycznie inwestycje mieszkaniowe były ważnym wskaźnikiem cyklu koniunkturalnego, mającym pewne własności wyprzedzające. Duża zmienność stóp procentowych po 2010 nieco zmniejszyła jego użyteczność, ale cała gospodarka nie „oderwała się” od koniunktury na rynku nieruchomości. W ostatnich kwartałach inwestycje mieszkaniowe raczej spadały i kolejne dane wskazują na to, że II kwartał b.r. zamknie się spadkiem inwestycji mieszkaniowych (wg Fed z Atlanty o 0,5% kw/kw SAAR).


Stany Zjednoczone znajdują się najpewniej w technicznej recesji, ale jej źródła są dość osobliwe – w większości bowiem wynikają z bardzo dużych spadków zapasów (bez tego nie mielibyśmy kontrakcji w I i II kwartale). W ostatnich trzech miesiącach nie był to jednak jedyny element, który kontrybuował negatywnie do wzrostu PKB. Wg dostępnych szacunków w II kwartale zobaczymy nie tylko spadek inwestycji w niemal wszystkich głównych kategoriach (z wyjątkiem niematerialnych), ale również dość niemrawy wzrost konsumpcji. Niezależnie od krótkoterminowych wahnięć zapasów, podstawy wzrostu gospodarczego są w USA systematycznie erodowane.


wykres


wykres


Źródło: Bank Pekao SA

21.07.2022


Tagi: amerykański rynek nieruchomości