ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
WCL

Rynek deweloperski pozwoleniami na budowę stoi

wykres


Deweloperzy nadal uruchamiają niewiele inwestycji, ale zabezpieczają się na przyszłość zdobywając pozwolenia na budowę. Ich liczba praktycznie nie spada, we wrześniu 2022 była o 4% mniejsza niż rok wcześniej – raportuje GUS. Wygląda na to, że deweloperzy chcą być gotowi na odblokowanie rynku kredytowego, które wprowadzi ożywienie na rynku mieszkaniowym.


We wrześniu deweloperzy rozpoczęli budowę 8707 lokali mieszkalnych. To o 23% mniej niż przed rokiem. Pierwszych 9 miesięcy było pod tym względem o 27% słabsze od analogicznego okresu rok wcześniej – raportuje Główny Urząd Statystyczny.


Od kilku miesięcy obserwujemy zwijanie się rynku mieszkaniowego po obu stronach – mniejsza liczba kupujących sprawiła, że deweloperzy uruchamiają mniej inwestycji. W efekcie w ostatnich miesiącach obserwujemy równowagę popytowo-podażową. Z danych Otodom Analytics wynika, że liczba mieszkań w ofercie deweloperów od jesieni ubiegłego roku cały czas rosła, ale latem br. ustabilizowała się. Od kilku miesięcy w siedmiu głównych miastach liczba mieszkań w sprzedaży utrzymuje się na poziomie około 55 tys. nowych mieszkań.


Obserwowana dziś równowaga nie wyklucza sytuacji, gdy na obszarze jednego miasta w jednym regionie występować będzie nadpodaż, a w drugim – niedobór mieszkań. Dlatego tak ważne jest, by planowanie inwestycji odbywało się na bazie pełnych i wiarygodnych danych.


W danych GUS widać jednak, że wiele firm deweloperskich trzyma rękę na pulsie i chce być gotowa na ożywienie na rynku. Liczba wydanych pozwoleń na budowę utrzymuje się na wysokim poziomie.


We wrześniu pozwoleń tych otrzymali prawie 15 tys., a od początku roku – 161 tys., o 2% więcej niż przez pierwszych 9 miesięcy 2021 r. i o 41% więcej niż w analogicznym okresie 2020 r. Gdy spojrzeć jeszcze dalej w statystykę, to jeszcze nigdy w historii polskiego rynku nie wydawano tak wielu pozwoleń na budowę inwestycji deweloperskich.


Niewykluczone jednak, że część tych dokumentów się z czasem przedawni i nie powstaną z nich mieszkania. Rynek jest dziś zależny od sytuacji na rynku kredytowym (zakupy gotówkowe u wielu deweloperów to 70-80% sprzedaży). Zdolność kredytowa wielu Polaków nie pozwala im na zakup mieszkania, popyt pozostaje więc niezaspokojony i się kumuluje. Nie sposób jednak przewidzieć, kiedy sytuacja się zmieni. Niewiele wskazuje na szybkie ożywienie, kluczowe dla przewidywania przyszłości wydaje się dziś być najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i komunikat po nim.


Autor: Marcin Krasoń, ekspert rynku mieszkaniowego, Otodom Analytics


Źródło: Otodom

23.10.2022


Tagi: deweloperzy, inwestycje mieszkaniowe