ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
WCL

Mieszkaniówka po ośmiu miesiącach 2023 roku

wykres


Główny Urząd Statystyczny podał do publicznej wiadomości statystyki budownictwa mieszkaniowego za sierpień bieżącego roku. Poniżej komentarz Mateusza Stachewicza, eksperta Polskiego Związku Firm Deweloperskich.


Rozpoczęte budowy


W sierpniu 2023 rozpoczęto ogółem budowę blisko 18 tys. lokali. Sierpień okazał się o 11% lepszy niż poprzedni miesiąc – sektor deweloperski odnotował wzrost o ok. 16% przy utrzymującej się na tym samym poziomie liczbie budów rozpoczynanych przez inwestorów indywidualnych.


Pierwsze osiem miesięcy bieżącego roku w sumie pozostaje w dalszym ciągu gorsze niż analogiczny okres roku 2022 – wykazano spadek liczby rozpoczynanych budów mieszkań o 20%. W podobnym spadku pozostają dane dotyczące samych deweloperów z 68 tys. rozpoczętych od stycznia do sierpnia mieszkań wobec 85 tys. mieszkań przed rokiem.


Sam sierpień 2023 w sektorze deweloperskim wypada lepiej w porównaniu z sierpniem 2022 o ponad 100%, co nie powinno jednak szczególnie dziwić, biorąc pod uwagę, że ubiegłoroczny sierpień był najgorszym dla branży miesiącem od 2016 roku.


Należy podtrzymać prognozę, iż w razie utrzymania się obecnych wzrostów deweloperzy w najlepszym razie – odbudowy podaży – utrzymają wyniki z poprzedniego roku. Obecnie należy oczekiwać jednak, że rok 2023 będzie ogólnie gorszy niż słaby na rynku rok 2022, mając na uwadze wpływ takich czynników jak „Bezpieczny Kredyt 2%”, obniżka stóp procentowych czy względną stabilizację cen materiałów budowlanych z jednej strony oraz osłabienie złotego, spodziewane wejście w życie nowych Warunków Technicznych, czy poluzowanie wymagań w zakresie decyzji środowiskowych z drugiej.


Pozwolenia na budowę


W 8 miesiącach bieżącego roku wydano blisko 30% mniej pozwoleń na budowę dla lokali mieszkalnych niż w analogicznym okresie przed rokiem. Choć deweloperzy otrzymali łącznie pozwolenia na budowę blisko dwukrotnie większej liczby mieszkań niż inwestorzy indywidualni, to także odnotowali istotniejszy spadek – o jedną trzecią. Z kolei sektor deweloperski poprawił, w kontekście pozwoleń, wynik lipca 2023 – o 4%, wobec trzyprocentowego spadku u inwestorów indywidualnych.


Na rynku można więc ogólnie obserwować powolne odbudowywanie wyników, któremu choć bliżej do lat 2016-2018 niż 2019 i kolejnych, to rodzi nadzieję, że w razie braku negatywnych wydarzeń – zarówno w aspekcie ekonomicznym, jak i legislacyjnym, może być widoczne w statystykach już w początkach przyszłego roku.


Źródło: Polski Związek Firm Deweloperskich

21.09.2023


Tagi: rynek mieszkaniowy, GUS, komentarz