ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Pracownikom szkoda życia na dojazdy. Chcą mieć biuro 20 minut od domu

wykres


Jak powinno wyglądać wymarzone biuro, które w dobie pracy zdalnej i hybrydowej ludzie będą chętniej odwiedzać? Z badań przeprowadzonych przez JLL i Just Join IT na grupie osób najbardziej wymagających w tej kwestii, czyli pracowników IT, wynika, że powinno znajdować się w doskonałej lokalizacji i dawać przestrzeń do budowania relacji oraz pracy zespołowej.


Jak się okazuje pracownicy IT nie mają wspólnej wizji jak ma wyglądać wymarzone biuro. Mają jednak wspólną wizję, w której zaznaczają, że najważniejsze, aby pracodawca zadbał o miejsce, które będzie sprzyjało wspólnej efektywnej pracy, będzie spójne, przyjazne i pozwoli wzajemnie się inspirować. Według ankietowanych na te potrzeby najlepiej odpowiadają:

  • park biurowy w typie kampusu – 22%,
  • nowoczesny biurowiec w centrum miasta – 22%,
  • kompleks mixed-use (biura, mieszkania, sklepy, restauracje, hotele) – 16%,
  • mały, kameralny biurowiec – 15%,
  • przestrzeń industrialna przearanżowana na biura - 9%.

Tylko 8% badanych chce pracować w dużej otwartej przestrzeni. Zdecydowana większość preferuje gabinety 1-2 osobowe oraz pokoje projektowe od 3 do 10 osób, które dzięki ograniczonej przestrzeni pozwalają na zacieśnianie więzi między współpracownikami co sprawia, że nie czują się anonimowi.


- Praca z domu uświadomiła nam, jak ważne jest nasze poczucie komfortu. Niewygodna pozycja, hałas, klimatyzacja, suche powietrze – zaczęliśmy to wszystko zauważać i porównywać biuro do domu. Chęć powrotu do kilkuosobowych gabinetów jest zrozumiała. Jednak to właśnie openspace najbardziej opłaca się pracodawcom. Najważniejsze jest znalezienie i wypracowanie kompromisu, który zadowoli zarówno pracowników jak i pracodawców – komentuje Jakub Zieliński, Head of Workplace Strategy & Change Management w JLL.


Co drugi badany specjalista IT pracuje 6-8 godzin dziennie a co trzeci 8-10 godzin dziennie. Jak wynika z raportu JLL i Just Join IT „Code-Life Balance ” aż 86% osób pracujących w IT chce mieć możliwość elastycznej pracy, co w większości przypadków udaje się osiągać, bo tylko 7% ankietowanych pracuje wyłącznie stacjonarnie. W pełni zdalnie pracuje 36% pracowników a pozostała część ma model hybrydowy, który jest najbardziej popularny.


Biuro „szyte na miarę”


Jak wynika z raportu „Code-Life Balance”, żeby pracownicy IT częściej bywali w biurach powinni mieć zapewniony dojazd nie dłuższy niż 20 minut (73%). Ważna jest także łatwość w zaparkowaniu pojazdu pod firmą (48%).


Dla 37% badanych istotnym aspektem jest także obecność kantyny, w której mogą zjeść, a także przestrzeń wokół biura – pracownicy chętniej przyjeżdżają do firm zlokalizowanych przy parku, w zielonej okolicy, która pozwala na spacer podczas przerwy. Co ciekawe tylko 30% pracowników przyjeżdża do biura po to, aby skorzystać ze specjalistycznego, wysokiej jakości sprzętu, którego nie mają w domu.


Potrzeba integracji i przynależności do organizacji


Dla 75% ankietowanych największe korzyści z pracy w biurze to spotkania z kolegami i koleżankami z zespołu. Przyjazd do firmy daje 36% pracowników branży IT większe poczucie przynależności do organizacji. Według podobnej liczby osób praca stacjonarna pozwala zachować zdrowy balans między życiem prywatnym a pracą. 13% badanych pracowników podkreśla, że w biurze ma lepsze warunki do pracy niż w domu.


- Po pandemii bardzo często powtarzanym pytaniem było „Co możemy zrobić, żeby zachęcić pracowników do powrotu do biura”? Myślę, że teraz już nikogo nie trzeba zachęcać, w życiu potrzebujemy rytuałów – dlatego dobrze jest fizycznie przemieścić się do biura, zmienić otoczenie. Potrzebujemy też mentorów i przyjaciół. Biuro powinno dawać przestrzeń do naturalnych kontaktów – niewymuszonych przez kalendarz – komentuje Szymon Semper, Director, Workplace Strategy w JLL.


- Wierzę w to, że silną organizację najlepiej buduje się przez fizyczne relacje, natomiast nie chodzi o to, żeby zmuszać kogokolwiek do przebywaia wyłącznie w biurze. Warto tworzyć przyjazne miejsce do pracy zespołowej, inwestować w otwarte przestrzenie i zachęcać do spędzania wspólnie czasu, jednocześnie pamiętając o miejscach do pracy w ciszy i skupieniu. Wtedy ludzie sami z siebie będą chcieli przychodzić do biura. Dzięki takiemu podejściu budują się między nimi więzi, które sprawiają, że pracownicy tworzą jeden kolektyw. A tylko pracując kolektywnie organizacje są w stanie zajść naprawdę daleko – powiedział Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT.


Źródło: JLL

13.11.2023


Tagi: biuro, lokalizacja, pracownicy


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...