ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Podsumowanie IV kwartału 2023 roku na rynku mieszkaniowym według ekspertów JLL.

wykres


W porównaniu do okresu lipiec-wrzesień, IV kwartał 2023 okazał się nieco słabszy pod względem liczby sprzedanych mieszkań. W głównej mierze było to wynikiem wyjątkowo ograniczonej oferty w niektórych miastach, jak również przyspieszeniem poszukiwań przez nabywców i dokonania zakupu mieszkania we wcześniejszych kwartałach. Potencjalni kupujący obawiali się, że program kredytów „BK2” nie zostanie kontynuowany lub środki na dopłaty skończą się jeszcze w grudniu. Łącznie na sześciu głównych rynkach, w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi, deweloperzy sprzedali w IV kwartale 14,3 tys. mieszkań. Spadek w porównaniu z poprzednim kwartałem wyniósł 13%. Eksperci JLL podsumowują rynek mieszkaniowy w czwartym kwartale.


W gotowości wciąż nabywcy gotówkowi


- W całym 2023 r. mieliśmy do czynienia z wyraźnym wzrostem liczby sprzedanych mieszkań. W porównaniu do 2022 roku, który był najsłabszym pod względem sprzedaży w okresie ostatnich dziesięciu lat, liczba transakcji zawartych na rynku pierwotnym w sześciu miastach wzrosła o prawie 65%, do poziomu 58 tys. Popyt dostał dodatkowy zastrzyk w postaci programu wspierającego zakupy pierwszych mieszkań, co doprowadziło do podpisania w 2023 r. w całej Polsce około 60 tys. umów kredytowych, z czego zapewne około 35-40% dotyczyła rynku pierwotnego, w tym na największych rynkach najprawdopodobniej zawartych zostało około 10-11 tys. transakcji. Program mieszkaniowy „BK2” był zatem czynnikiem silnie wspierającym stronę popytową, dodatkowo mobilizującym, zwłaszcza od II kwartału, pozostałe grupy nabywców do szybszego podjęcia decyzji zakupowych – mówi Aleksandra Gawrońska, Head of Residential Research, JLL.


Na wszystkich największych rynkach odnotowany został wyraźny wzrost sprzedaży w ujęciu rocznym, jednak w niektórych miastach wysokość sprzedaży była silnie uzależniona od strony podażowej. Na rynkach takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław brakowało oferty. W Trójmieście, Poznaniu i Łodzi zaś, roczna sprzedaż była bardzo dobra, choć nie rekordowa. Dzięki wprowadzeniu programu mieszkaniowego „BK2”, obniżeniu buforu ostrożnościowego dla kredytów o stałej stopie oraz korekcie stóp procentowych, rynek kredytów hipotecznych w 2023 r. powoli się odbudowywał. Nadal jednak duże znaczenie dla sytuacji na rynku mieszkaniowym mieli nabywcy gotówkowi. Warto też zauważyć, że w końcowych miesiącach roku liczby kredytów bez dopłat okazały się niższe niż w okresie maj-sierpień.


Największa nowa podaż w historii rynku mieszkaniowego w Łodzi


W największych aglomeracjach w ostatnim kwartale deweloperzy zmobilizowali się i wprowadzili do sprzedaży najwięcej mieszkań w ciągu całego roku: w Warszawie aż 5,5 tys. jednostek, w Krakowie ponad 2,8 tys.


- W Łodzi w minionym kwartale weszło do sprzedaży najwięcej nowych mieszkań w historii tego rynku, prawie 2,7 tys., po drugie – w całym 2023 r. w Łodzi nie było problemu z nową podażą. Wręcz przeciwnie, to rynek, który odnotował nową podaż na rekordowym poziomie 7 tys. mieszkań. Był to drugi, zaraz po Warszawie, wynik pod względem rocznej liczby wprowadzonych do sprzedaży jednostek. W rezultacie Łódź znalazła się także na drugim miejscu po Warszawie pod względem wielkości dostępnej oferty na koniec grudnia – komentuje Aleksandra Gawrońska.


W minionym roku na sześciu rynkach łącznie liczba sprzedanych mieszkań wyraźnie przewyższała nową podaż, co doprowadziło do sytuacji, w której oferta na koniec grudnia była na jednym z najniższych poziomów w ostatnim dziesięcioleciu. Nabywcy mogli wybierać mieszkania z puli około 36 tys. jednostek. Jednak również w przypadku oferty można było zaobserwować duże zróżnicowanie między poszczególnymi rynkami i podzielić sześć miast na dwie grupy: Warszawę, Kraków i Wrocław z wyraźnym niedoborem oferty oraz Trójmiasto, Poznań i Łódź, gdzie sytuacja na pierwotnym rynku mieszkaniowym wydaje się być bardziej zrównoważona, chociaż w skrajnym przypadku Łodzi, liczba mieszkań dostępnych na koniec grudnia była najwyższa w historii tego miasta.


Rekordy wśród cen mieszkań


Średnie ceny mieszkań w ofercie osiągnęły na koniec IV kw. 2023 r. kolejne rekordy, zaczynając od Warszawy (17,3 tys. zł/mkw.), w Krakowie i Trójmieście odpowiednio 15,7 tys. zł/mkw. i 15,3 tys. zł/mkw., we Wrocławiu blisko 14,3 tys. zł/mkw. a w Poznaniu 12,7 tys. zł/mkw. Nawet Łódź tym razem już wyraźnie przekroczyła poziom 10 tys. zł/mkw. W porównaniu do IV kw. 2022 r. oznaczało to dwucyfrowe wzrosty średnich cen mieszkań, w zależności od rynku od 14% do prawie 22%.


Rosła też różnica pomiędzy średnią ceną mieszkań dostępnych w ofercie, a średnią ceną mieszkań sprzedawanych przez deweloperów, co częściowo wynikało z poszukiwania przez dużą część nabywców mieszkań w granicach limitów cenowych w ramach programu subsydiowanych kredytów. Największa różnica pomiędzy średnimi cenami mieszkań w ofercie, a sprzedawanymi obserwowana była w Warszawie i Trójmieście – na poziomie zdecydowanie powyżej 2 tys. zł/mkw. Deweloperzy z każdym kolejnym kwartałem minionego roku wprowadzali do oferty coraz więcej mieszkań z segmentu popularnego, ale także i w tym przypadku średnie ceny rosły dość dynamicznie, najbardziej w Krakowie między II a III kwartałem - o 14%. Minione trzy miesiące przyniosły kolejne wyraźne wzrosty średnich cen nowowprowadzanych jednostek segmentu podstawowego: 4-5% w Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu, 8% w Warszawie i Trójmieście, tylko w Łodzi wzrost był symboliczny (1% kdk). W ciągu całego roku wzrosty sięgały nawet dwudziestu kilku procent w Warszawie, Krakowie, Trójmieście i Wrocławiu.


Źródło: JLL

30.01.2024


Tagi: rynek mieszkaniowy


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...