ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
WCL

RICS Global Commercial Property Monitor - Q1 2014

RICS prezentuje wyniki najnowszego światowego badania sektora nieruchomości komercyjnych w pierwszym kwartale 2014 r. Opracowanie pokazuje poprawę nastrojów na światowych rynkach nieruchomości komercyjnych. Można to zaobserwować między innymi w krajach UE dotkniętych kryzysem strefy euro, takich jak Irlandia, Hiszpania i Portugalia. W Rosji natomiast można zaobserwować spadek - zarówno na rynku najemców, jak i inwestycji.


RICS Global Commercial Property Monitor - Q1 2014


W Unii Europejskiej można zaobserwować pojawiające się rozbieżności między poszczególnymi rynkami. Tylko w części państw członkowskich następuje poprawa warunków w sektorze nieruchomości komercyjnych. Nastroje pozostają szczególnie pesymistyczne we Francji i Holandii, mimo że oba te kraje wyszły z recesji pod koniec 2013 r.


Z drugiej strony w Irlandii, Hiszpanii i Portugalii warunki uległy znacznej poprawie. W istocie oczekiwania związane z inwestycjami są obecnie na tych trzech rynkach większe niż w innych krajach objętych badaniem. Oczekuje się, że stan ten przełoży się w przyszłości na znaczny rozwój transakcji.


Dla Hiszpanii i Portugalii pozytywne perspektywy nie ograniczają się jedynie do samych inwestycji. Wraz ze spadkiem bezrobocia (choć z bardzo wysokich poziomów) wzrasta również popyt wśród najemców. Oczekuje się, że poziom czynszów w tych krajach pozostanie w najbliższej przyszłości na niezmienionym poziomie, ale perspektywy respondentów na najbliższych 12 miesięcy wskazują, że z czasem w 2014 roku czynsze wzrosną.


Co ważne, wskaźniki oczekiwań dotyczących najmu w perspektywie zarówno 3- jak i 12-miesięcznej dla Irlandii również pozostają zdecydowanie dodatnie. Podobnie najnowsze wyniki i dane makro wskazują, że wyniki Wielkiej Brytanii i Niemiec są wciąż bardzo dobre.


Uwagę zwróciły wyniki dla Rosji, które jasno wskazują osłabienie zaufania na skutek geopolitycznych napięć i postępującego spowolnienia aktywności gospodarczej, do czego dochodzi obecnie także wyłaniające się ryzyko recesji.


Jeśli chodzi o kraje nieeuropejskie, najlepsze wyniki raz jeszcze odnotowują w raporcie Zjednoczone Emiraty Arabskie i Japonia, gdzie oczekuje się w 2014 r. bardzo pozytywnych odczytów i znacznych zysków z najmu i wartości kapitału. Pozytywne wyniki zostały także zapewnione przez graczy na rynkach nieruchomości w USA, Nowej Zelandii i Singapurze. W Chinach najważniejsze działania na rynku najemców zdają się stosunkowo niezmienne, podczas gdy w inwestycjach następuje niewielki wzrost. Wyniki Brazylii wciąż spadają i oczekuje się, że poziom czynszów i wartości kapitału spadnie, gdy łagodny wzrost i wyższe odsetki zbierają żniwo na rynku nieruchomości.


Więcej informacji w raporcie RICS w wersji angielskiej: RICS Global Commercial Property Monitor - Q1 2014


Źródło: RICS

06.05.2014


Tagi: Świat, rynek nieruchomości komercyjnych, badanie, raport