ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Dekret Bieruta – kolejne ważne orzeczenie NSA

Sprawy odszkodowawcze lub dotyczące zwrotu nieruchomości w związku z mieniem przejętym na rzecz Skarbu Państwa na mocy Dekretu Bieruta trwają do dziś. Obecnie w sądach toczy się około ośmiu tysięcy postępowań.


Zgodnie z Dekretem z dnia 26 października 1945 roku o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy dotychczasowi właściciele lub następcy prawni mogli złożyć wniosek o ustanowienie na ich rzecz prawa wieczystej dzierżawy (obecnie użytkowanie wieczyste) z czynszem symbolicznym lub prawa zabudowy za opłatą symboliczną w ciągu 6 miesięcy od dnia objęcia w posiadanie gruntu przez gminę. Niestety wnioski nie były rozpatrywane niezwłoczne. Część powyższych wnioski jest rozpatrywane do dnia dzisiejszego.


W postępowaniu przed Naczelnym Sądem Administracyjnym o sygn. akt I OSK 2224/12 skarżący zarzucił, iż pomimo spełnienia przesłanek określonych w dekrecie odmówiono ustanowienia użytkowania wieczystego do nieruchomości objętej działaniem dekretu. Zgodnie z art. 7 ust. 2 dekretu o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy gmina uwzględni wniosek, jeżeli korzystanie z gruntu przez dotychczasowego właściciela da się pogodzić z przeznaczeniem gruntu według planu zabudowania. Z przepisu tego jasno wynikają dwie przesłanki, które muszą być łącznie spełnione, aby wniosek dekretowy mógł być uwzględniony: złożenie wniosku dekretowego w ustawowym terminie i zgodność korzystania z gruntu przez dotychczasowego właściciela z jego przeznaczeniem według planu zabudowy (obecnie planu zagospodarowania przestrzennego). Wykładnia literalna powyższego przepisu jest jednoznaczna – spełnienie wymienionych w tym przepisie przesłanek powinno prowadzić do uwzględnienia wniosku i ustanowienia prawa własności czasowej/ użytkowania wieczystego. Jednakże zgodnie z oceną NSA oparcie się na wykładni literalnej jest niewystarczające, ponieważ od czasu wejścia w życie dekretu warszawskiego upłynęło kilkadziesiąt lat i w tym czasie doszło do uchwalenia wielu aktów prawnych. W związku z powyższym grunty byłych właścicieli nieruchomości objętych działaniem dekretu są obecnie w posiadaniu podmiotów trzecich, a weszły w posiadanie zgodnie z obowiązującym prawem uchwalonym po dacie wejścia w życie dekretu.


Zgodnie z oceną Sądu, „niezbędna jest wykładnia systemowa i funkcjonalna przepisów określających pewien porządek prawny uzyskiwania prawa do gruntu. W orzecznictwie i doktrynie aprobowane jest stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego, że właściwe stosowanie prawa nie może ograniczać się wyłącznie do stosowania literalnej wykładni. Wykładnia gramatyczna jest tylko jednym ze sposobów wykładni przepisu i powinna być uzupełniana w zależności od charakteru regulacji wykładnią systemową, funkcjonalną oraz celowościową. Wykładnia systemowa opiera się na założeniu, że prawo powinno być spójną, niesprzeczną wewnętrznie całością, a pojedyncze przepisy nie powinny naruszać tego porządku. Analiza danego przepisu powinna obejmować jego związek z innymi przepisami. Wykładnia danego przepisu powinna być dokonywana na podstawie całokształtu obowiązujących przepisów, a nie na podstawie jednego przepisu w oderwaniu od innych. (…) regulacje prawne spowodowały powstanie uprawnień do gruntu, poza przedwojennymi właścicielami, innych podmiotów i dlatego obecnie niejednokrotnie dochodzi do kolizji uprawnień różnych podmiotów do ustanowienia użytkowania wieczystego do tego samego gruntu.”


W związku z powyższym „(…) oddanie gruntów, objętych działaniem dekretu z 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu na obszarze m.st. Warszawy, w użytkowanie wieczyste w drodze decyzji administracyjnej lub umowy cywilnoprawnej innym podmiotom, dopóki decyzje te lub umowy pozostają w obrocie prawnym, stanowi przeszkodę do oddania gruntów w użytkowanie wieczyste przedwojennemu właścicielowi lub jego następcy prawnemu na podstawie art.7 ust.2 wskazanego dekretu.”


Należy pozytywnie ocenić powyższą argumentację NSA zawartą w Wyroku z dnia 16 kwietnia 2014 roku. Sumując, odmowa ustanowienia użytkowania wieczystego na rzecz byłego właściciela gruntu może nastąpić także z przyczyn innych niż dekretowe.


Autor: Marcin Zadrożny, aplikant adwokacki


Źródło: Hills LTS S.A.

29.05.2014


Tagi: Dekret Bieruta, orzeczenie NSA


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...