ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Kto odpowiada za naprawy wynajmowanego lokalu mieszkalnego?

Obowiązki najemcy w przedmiocie napraw wynajmowanego lokalu określa art. 6B Ustawy o ochronie praw lokatorów. Przepis ten zawiera katalog zamknięty napraw, do których zobowiązany jest najemca, który obejmuje naprawę i konserwację podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych oraz ściennych okładzin ceramicznych, szklanych i innych, okien i drzwi, wbudowanych mebli, łącznie z ich wymianą, trzonów kuchennych, kuchni i grzejników wody przepływowej (gazowych, elektrycznych i węglowych), podgrzewaczy wody, wanien, brodzików, mis klozetowych, zlewozmywaków i umywalek wraz z syfonami, baterii i zaworów czerpalnych oraz innych urządzeń sanitarnych, łącznie z ich wymianą, jak również wymianę i konserwację osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej, z wyłączeniem wymiany przewodów oraz osprzętu anteny zbiorczej, pieców węglowych i akumulacyjnych, łącznie z wymianą zużytych elementów, konserwację i naprawę etażowego centralnego ogrzewania, a w przypadku gdy nie zostało ono zainstalowane na koszt wynajmującego, także jego wymianę, naprawę i konserwację przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych, w tym niezwłoczne usuwanie ich niedrożności, a także naprawę i konserwację innych elementów wyposażenia lokalu i pomieszczeń przynależnych przez malowanie lub tapetowanie oraz naprawę uszkodzeń tynków ścian i sufitów oraz malowanie drzwi i okien, wbudowanych mebli, urządzeń kuchennych, sanitarnych i grzewczych.


Z powyższego wynika, że katalog napraw obciążających najemcę jest niezwykle szeroki. Strony jednakże mogą w oparciu o art. 6f ustawy o ochronie praw lokatorów odmiennie ukształtować obowiązki najemcy związane z konserwacją i naprawą lokalu. W praktyce oznacza to objęcie przez Strony Umowy postanowieniami kodeksu cywilnego, a w szczególności art. 681 kc, zgodnie z którym do drobnych nakładów, które obciążają najemcę lokalu, należą w szczególności: drobne naprawy podłóg, drzwi i okien, malowanie ścian, podłóg oraz wewnętrznej strony drzwi wejściowych, jak również drobne naprawy instalacji i urządzeń technicznych, zapewniających korzystanie ze światła, ogrzewania lokalu, dopływu i odpływu wody. Warto w umowie zaznaczyć kwotę niezbędną do przeprowadzenia naprawy w lokalu, która stanowiła będzie podstawę do uznania czy dana naprawa mieści się w katalogu drobnych napraw z art. 681 kc, które obciążają najemcę. Np. za naprawy do wysokości 200 złotych odpowiada najemca. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych nieporozumień z wynajmującym.


Jeżeli strony w umowie nie wprowadzą żadnych zapisów odnośnie napraw w lokalu, domyślnie zastosowanie będzie miała ustawa o ochronie praw lokatorów (za wyjątkiem umów najmu okazjonalnego). Warto zatem, z punktu widzenia najemcy, każdorazowo wprowadzić do umowy najmu klauzulę z art. 681 k.c.


Źródło: Hills LTS S.A.

23.07.2014


Tagi: lokal mieszkaniowy, wynajem, remont


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...