ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Znaczenie wiedzy technicznej w pracy zarządcy nieruchomością

Rozmowa z Jackiem Furmankiem, Członkiem Zarządu Stowarzyszenia Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości, dyrektorem zarządzającym Imielin ADM Sp. z o.o. Rozmowę prowadzi Katarzyna Kwiatkowska (KK).


KK: Jakie kompetencje powinien mieć idealny zarządca wspólnoty?


JF: Patrząc na kompetencje z perspektywy czasu za najważniejszą okazuje się być wiedza techniczna. Znajomość funkcjonowania podstawowych instalacji technicznych w jakie wyposażona jest nieruchomość, częstotliwość przeglądów oraz przeprowadzanie koniecznych konserwacji pozwala na bezawaryjne wydłużenie jej żywotności. Wymagane remonty nie stanowią w takim przypadku zaskoczenia dla właścicieli i można je zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. Dzięki temu unikamy nieplanowanych wydatków, co w długim okresie przekłada się na obniżenie kosztów zarządzania nieruchomością przy wysokim standardzie usług oraz pozwala na umiejętne budowanie relacji z właścicielami.


KK: W jaki sposób można zapewnić niskie koszty zarządzania? Z tego co udało mi się dowiedzieć pana spółka specjalizuje się w obniżaniu kosztów eksploatacji:


JF: Imielin ADM kieruje się w swojej działalności zasadą utrzymania kosztów eksploatacyjnych na możliwie najniższym poziomie zapewniając wysoki standard obsługi dla właścicieli i nieruchomości. Na obiektach, które pozyskujemy do zarządzania przeprowadzana jest analiza aktualnych kosztów eksploatacyjnych. Wnioski z takiej analizy przedstawiane są Zarządowi Wspólnoty w celu podjęcia dalszych decyzji. Oczywiście bardzo ważna w tym przypadku jest też opinia właścicieli o firmach świadczących usługi na rzecz nieruchomości. Taka współpraca umożliwia obniżenie kosztów w perspektywie kilkuletniej od kilku do kilkunastu procent. Najczęściej dotyczy to takich składników kosztów jak energia elektryczna, sprzątanie czy ochrona.


KK: Wspomniał pan także o budowaniu relacji z mieszkańcami…


JF: Wspólnota Mieszkaniowa to nie tylko nieruchomości z lokalami, ale cała społeczność, która buduje rzeczywistość w już istniejącym świecie. Tę społeczność tworzą właściciele mieszkań, lokatorzy, firmy dostawcze - usługowe wspomagające i dbające o prawidłowe funkcjonowanie budynku, a także ludzie, którzy tymi budynkami zarządzają. Ten wykrojony świat może wchodzić w różnego rodzaju interakcje z otoczeniem, a także może stanowić obiekt, wobec którego są podejmowane działania władz. W takim otoczeniu musi umieć znaleźć się Zarządca, aby połączyć z jednej strony różne pomysły i poglądy właścicieli z prawidłowym, optymalnym funkcjonowaniem nieruchomości jak również utrzymaniem jej w należytym stanie technicznym, który zapewni właścicielom utrzymanie wartości nieruchomości. Zarządca może administrować zupełnie nowymi budynkami, gdzie wymagany będzie całkowicie inny zakres obowiązków niż w budynkach kilku lub kilkunastoletnich. W obydwu przypadkach jednak najważniejsza jest umiejętność pogodzenia różnych poglądów właścicieli oraz wiedza techniczna, przekładająca się na podejmowanie właściwych decyzji dotyczących kosztów utrzymania nieruchomości oraz remontów.


KK: Wróćmy do wiedzy technicznej. Czemu odgrywa ona tak ważną rolę?


JF:Jak już wcześniej wspomniałem bardzo ważna w pracy Zarządcy jest wiedza techniczna. Obecnie realizowane budynki mieszkalne wyposażone są w różnego rodzaju instalacje, mniej lub bardziej skomplikowane, mające na celu podnieść bezpieczeństwo nieruchomości oraz jej standard. Niestety mnogość takich instalacji powoduje też ich awarie. W takim przypadku nieoceniona okazuje się wiedza i doświadczenie Zarządcy, które pozwalają na szybkie i trafne podejmowanie decyzji, oczywiście w porozumieniu z właścicielami nieruchomości na zlecenie których, tak naprawdę Zarządca pracuje. Nigdy nie należy zakładać, że konserwator zajmie się każdym szczegółem. Potrzebny jest nadzór ze strony właścicielskiej, a nie zawsze opłacalne i celowe jest korzystanie z usług Inżyniera o odpowiedniej specjalizacji jako Inspektora Nadzoru. Tutaj pomocna okazuje się firma zarządzająca nieruchomością, która dysponuje wykwalifikowaną kadrą pracowniczą o szerokiej wiedzy technicznej.


KK: Dziękuje za rozmowę


Jacek Furmanek, członek zarządu, dyrektor zarządzający Imielin ADM Sp. z o.o.

15 lat doświadczenia w zarządzaniu wspólnotami mieszkaniowymi, licencja zarządcy nieruchomości nr 16635, licencja pośrednika w obrocie nieruchomościami nr 14454, wykształcenie wyższe inżynierskie - absolwent Politechniki Warszawskiej, studia podyplomowe z zakresu zarządzania i obrotu nieruchomościami.

Członek Zarządu Stowarzyszenia Ekspertów i Doradców Rynku NieruchomościŹródło: materiały prasowe

16.12.2014


Tagi: Imielin ADM, wspólnota mieszkaniowa, nieruchomości, zarządzanie


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...