ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
WCL

Coraz więcej kaskad z kwiatów w naszych miastach

Ostatnie dwadzieścia lat to dla Polski proces nieustannych zmian – począwszy od przemian politycznych i gospodarczych, przez zmiany struktury społecznej, po stopniową ewolucję estetyki naszego otoczenia. Wyraźna poprawa widoczna zwłaszcza jest w małej architekturze miejskiej, w tym we wzrastającej potrzebie ukwiecania trudnych do nasadzania i aranżacji powierzchni.


Foto: Terra


Walory konstrukcji kwietnikowych doceniają już nie tylko architekci, ale także władze samorządowe, zarządy osiedli i osoby prywatne: Umiejętnie skomponowane kwiaty - to przede wszystkim doskonałe antidotum na miejską szarość. Niewiele elementów dekoracyjnych potrafi tak skutecznie ozdobić miasto jak konstrukcje kwiatowe czy kwietniki z odpowiednio dobraną roślinnością; dotyczy to zwłaszcza dużych powierzchni kostki brukowej czy betonu. To dlatego tak dużo samorządów inwestuje sporo pieniędzy i czasu w efektowne ukwiecenia – wyjaśnia Bogusław Albinowski, prezes firmy TERRA, producenta konstrukcji kwietnikowych.


Podstawą wykonania ciekawej aranżacji otoczenia jest określenie charakteru i stylu miejsca. Inaczej bowiem należy planować kompozycję w otoczeniu historycznym, inaczej w przestrzeni mającej nowoczesny charakter a jeszcze inaczej na małej powierzchni kawiarni czy przydomowego tarasu.


Przestrzeń publiczna

Kwiaty są jednym z najbardziej efektownych elementów dekoracyjnych w miejscach użyteczności publicznej. Nie bez powodu niektóre miasta, na przykład holenderski Amsterdam czy włoska Florencja, czynią z kwiatów jedną ze swoich najważniejszych atrakcji turystycznych. W Polsce do najbardziej spektakularnych przykładów należą konstrukcje kwietnikowe na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, Placu Solidarności w Gdańsku, Ostrowie Tumskim we Wrocławiu, czy ostatnio – na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi.


W lipcu br. 137 latarni łódzkiej „Pietryny” (jednej z najdłuższych handlowych ulic Europy – 4,2 km) zostało ozdobionych kwietnikami. Po raz pierwszy w Polsce zastosowano tu niejednorodne ukwiecenie – najczęściej w kwietnikach miejskich spotyka się bowiem pelargonie i surfinie. Dzięki wykorzystaniu specjalnej odżywki hydrożelowej, która wzmacnia i przedłuża żywotność kwiatów, można podziwiać wiele innych gatunków roślin.


Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w miastach z wybrukowanymi placami często brak jest miejsca na nasadzenia. Konstrukcje kwietnikowe, które produkujemy, pozwalają je ukwiecić. Zastosowane w Łodzi rozwiązanie firmy TERRA, tzw. model kaskadowy 600, jest trwały, niedostępny dla wandali, a jednocześnie daje wiele możliwości kompozycyjnych. To pierwsze miasto, które zakupiło od nas kompleksową ofertę – mówi Albinowski.


Podobnie jak włodarze miast, deweloperzy i zarządy wspólnot mieszkaniowych coraz częściej wychodzą z założenia, że miejsce, w którym odpoczywamy i spędzamy większą cześć życia rodzinnego powinno być dla nas przyjazne. Dlatego też chętnie wykorzystują możliwości konstrukcji kwietnikowych, podnosząc tym samym standard nieruchomości. Małgorzata Dyrska, architekt krajobrazu, dodaje: Miasto to nie tylko urzędy, sklepy i ulice. To przede wszystkim budynki, w których mieszkają ludzie. Każdy chce żyć jak najwygodniej i jak najbardziej komfortowo. Na standard życia i wypoczynku wpływa m.in. lokalizacja budynku czy też jego otoczenie. Nie da się ukryć, że zieleń jest w stanie bardzo ten standard podnieść.


Na osiedlach, gdzie muszą być zachowana przestrzeń na parkowanie samochodów, przejścia czy odpowiedniej szerokości przejazd dla wozów strażackich (dotyczy to przede wszystkim osiedli zamkniętych lub kamienic-studni), sprawdzają się kwietniki, które w razie potrzeby da się przesunąć, przestawić oraz takie, które można zamontować wyżej, np. na latarniach, ścianach budynków lub balustradach.


W zaciszu ogródka

Ze względu na łatwość utrzymania, konstrukcje kwietnikowe są także doskonałym rozwiązaniem dla cierpiących na coraz większy brak czasu inwestorów prywatnych – właścicieli przydomowych ogrodów, tarasów czy balkonów. Tradycyjne kompozycje kwiatowe wymagają czasu na wzrost. Gotowe konstrukcje kwietnikowe zapewniają natychmiastowy efekt aranżacyjny – skomponowane w firmach ogrodniczych, jako gotowe produkty przewożone są do klienta. Sama pielęgnacja roślin również nie jest zbyt wymagająca – stosując oszczędzającą czas i pracę odżywkę hydrożelową, można zmniejszyć częstotliwość podlewania. Wybór kształtów i kolorów ukwieceń a także samych konstrukcji kwietnikowych (kaskadowe stojące, wiszące, mocowane na murach, balustradach) jest tak duży, że na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie.


O miejscach, w których lubimy przebywać mówi się, że mają swoiste genius loci – coś co sprawia, że dana przestrzeń jest jedyna w swoim rodzaju. W dobie wszechobecnych działań marketingowych, przedstawiciele miast i miasteczek szczególnie zabiegają o to, by wizerunek miasta był wyrazisty i spójny. Aby zbudować unikatową, a przez to pociągającą markę miasta, szuka się jego specyficznych cech. Zieleń może być jedną z nich, choć tak naprawdę jest elementem „ponad markowym”, niezbędnym do uczynienia miejskiego życia znośnym. W formach naturalnych, półnaturalnych i przetworzonych pełni funkcje estetyczne, rekreacyjne i zdrowotne – wpływa na złagodzenie lub eliminację uciążliwości życia w miastach, kształtowanie układów urbanistycznych i wprowadza ład przestrzenny.


Źródło: Terra

23.08.2010


Tagi: architektura miejska, ukwiecanie miasta, kaskady kwiatów

ZAWSZE BEZPIECZNIE, ZAWSZE PEWNIE!

foto

Deweloper należący do największego holdingu budowlanego w Polsce nie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - REALIZACJE

foto

Zadanie, które Galderma Polska powierzyła firmie Kinnarps dotyczyło zaprojektowania...

NOWI MENEDŻEROWIE I AWANSE

giełda

Rada Nadzorcza GTC powierzyła stanowisko Prezesa Zarządu Globe Trade Centre Yovavowi Carmi, który od lipca 2015 roku pełnił funkcję....